November 27, 2021 04:00
Спорт

Ѓоковиќ ако не е вакциниран нема да може да влезе во Австарлија и да ја брани титулата во Мелбурн

Тениската сезона е пред самиот крај, а веќе почнаа плановите за идната 2022 година, во која првиот светски рекет Србинот Новак Ѓоковиќ на првиот сезонски гренд-слем во јануари идната година, Австарлија Опен ќе атакува да стане рекордер по бројот на освоени титули на овие турнири. Ѓоковиќ е актуелен победник на Австралијан опен и деветкратен шампион, на кого му се заканува забрана за настап поради здравствените протоколи во борбата со пандемијата од коронавирусот за невакцинирани учесници.

Австралиската влада им даде рока на сите, вклучително и на тенисерите рок до 26 ноември да бидат вакцинирани со втора доза доколку сакаат да бидат дел од Австарлија Опен. Поради фактот дека Србинот не открива дали е вакциниран отворена е дилемата дали ќе му биде дозволен настап во Мелбурн и остварување на неговите играчки планови.

Премиерот на австралиската држава Викторија, Даниел Ендрјуз повтори дека никој нема да добие виза за влез во државата ако не е вакциниран.

-Ќе мора да бидат вакцинирани. Не мислам дека лицето на кое мислите е тенисер, голфер или возач и може да добие виза туку-така и без вакцина, вели премиерот.

 

Watch anime online for free at 4Anime 4anime app

KissAnime: Chi's Sweet Adventure (Dub) anime episode 51 online free at https://kissanime.mx hunter x hunter kissanime

Watch The Wild Swans Episode Full

Website https://wcostream.cc: Watch Library Wars: Romance Impairment wcostream Episode Full dubbed anime

Website https://gogoanime.be: Watch The Golden Flower gogoanime Episode Full gogoanime haikyuu to the top