November 30, 2021 04:17
Балкан

Ѓокиќи убиени од двајца платени убијци, кои дошле со автомобил украден во Белград

Кобната ноќ помеѓу 26 и 27 септември, двајца убијци на тричленото семејство Ѓокиќ дошле во Моравац со автомобил украден во Белград. Полицијата дојде до оваа информација со чешлање на листата на исчезнати возила неколку дена пред злосторството и споредување со снимките од камерите по трасата Белград-Алексинац-Моравац.

Српски Телеграф неофицијално дознава дека од седум украдени возила во тоа време, два автомобили биле забележани на тој простор. Исчезнувањето на двата автомобила беше пријавено претходно во Белград.

Еден од тие автомобили е црвен и, како што се сомнева, полицијата се распрашувала за тоа возило во Моравац во саботата. Десетици полицајци го пребараа теренот околу нивите и јамите за наводнување, а претходно влегоа во секоја куќа. Како што објаснуваат локалните жители, полицајците се распрашувале и за бројната состојба на секое домаќинство, каде што се членовите на семејството, и побарале од некои да им покажат гаражи. Не најдоа ништо.

– Патеката што води од украдените возила во Белград до Моравац е една од најважните. Постои реална претпоставка дека платени убијци биле ангажирани во Белград да ја вршат таа валкана работа во име на некој од локалците. Се сомнева дека тие убијци пукале во луѓе и претходно. Затоа се проверуваат поранешни осуденици кои неодамна беа ослободени од затвор и кои биле платени од некој од Алексинац и околните села кои му должеа пари на Горан Ѓокиќ за да го убие,  наведува извор близок до истрагата.

Парите се несомнениот мотив за ова злосторство, сите вклучени во истрагата се согласуваат. Ова го потврдуваат и оние што ги познаваа Горан (57), Гордан (56) и нивната ќерка Лидија (25), кои беа брутално убиени и запалени на подрачјето на Моравац на 27 септември меѓу полноќ и три часот.

Последните податоци што полицијата ги проверува се заем од околу 100.000 евра, колку што, со „зелена камата од 30%, Горан му дал на еден деловен партнер. Тој давал такви заеми покрај тоа што работел со менувачницата во Алексинац со години.
– Менувачницата на Горан дефинитивно беше најпрометна од сите. Слушнав дека позајмил поголеми суми пари од 100.000 евра што се наведени – ни изјави вчера еден од жителите на Моравац. Тој додаде дека му позајмил и пари, но не побарал камата.

Animepahe: Sakura Wars: ~Su~Mi~Re~ anime episode Full online free at https://animepahe.cc anime sites

AnimeBee: Maji de Otaku na English! Ribbon-chan: Eigo de Tatakau Mahou Shoujo - The TV anime episode 10 online free at https://animebee.to watch anime free

AnimeTV: Dou Po Cangqiong 2 anime episode 12 online free at https://animetv.cc anime tv shows on netflix

Website https://aniwatch.pro: Watch RErideD - Derrida, who leaps through time (Dub) aniwatch Episode 12 anime websites

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE