January 20, 2022 23:27
Македонија

Штом еднаш политичар е осуден, владите не треба да му овозможат да ја избегне правдата

По издавањето меѓународна потерница за апсењето на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, „Транспаренси интернешнл“ од Македонија и Унгарија ги повикаа унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој моментно бара азил во обид да ја избегне затворската казна за корупција.

„Оваа ситуација е голем тест за македонската и унгарската власт и треба да се реши во согласност со унгарскиот закон“, вели Слаѓана Тасева, претседател на „Транспаренси интернешнл Македонија“.

„Двете држави треба да го поддржат владеењето на правото и Никола Груевски мора да одговора пред институциите и граѓаните на Македонија за неговите корумпирани дела за време на премиерското време“, рече Патриша Мореира, генерален директор на „Транспаренси интернешнл“.

„На ниту еден политичар не треба да му биде дозволено да се извлече од обвиненијата за корупција, особено кога судовите јасно одлучија во корист на правдата“, вели Мореира.

„Унгарските власти треба да дејствуваат според европските и меѓународните судски прописи и стандарди. Кога еден политичар ќе биде осуден од независен суд, ниту една од владите не треба да им обезбеди избегнување на правдата и неказнивост“, додаде Јозеф Петер Мартин, извршен директор на „Транспаренси интернешнл Унгарија“.

„Транспаренси интернешнл“ и нејзините секции во Македонија и Унгарија ги повикаа унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда со екстрадирање на поранешниот премиер помагајќи на тој начин Груевски да се соочи со правда за своите корумпирани активности.

anime streaming. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak Fairy Tail (Dub) Episode 173

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 13

dubbed anime AnimeFreak Naruto: Shippuden

AnimeFreak Horimiya Episode 12

Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2