August 5, 2021 02:15
Општини

Штипските арт активисти поставија уште две фигури во паркот „Пролет“

Штипските арт активисти поставија уште две фигури во паркот „Пролет“

Штип, 14 јуни 2021 (МИА) – Поставени се уште две фигури, на крокодил и фока, во штипскиот парк „Пролет“, информираа денеска од „Штип Арт Активизам“. Во писменото соопштение се вели дека во текот на денешниот ден  ја реализирале  втората дополнителна акција на темата  “Децата заслужуваат повеќе“ на постојната локација во паркот.

-Истата акција e наменета за нашите најмали граѓани, децата, а со посебен фокус на децата со пречки во развој. Поради големиот интерес и поддршката  од граѓаните која ја добивме за претходно поставената инсталација „Децата заслужуваат повеќе“ нашата неформална група одлучи да ја дополни инсталацијата и изработени се уште две нови фигури. Во меѓувреме се работи на репарирање на фигурата “жирафа“ која беше уништена и искршена од вандали и наскоро ќе биде поставена, се вели во соопштението од „Штип Арт Активизам“.

Посочуваат дека оваа акција ја дополнува претходната инсталација која  се  состоеше од четири животни изработени по калап од цемент и обоени во оригинални бои.

-На сите поставени фигури (животни) има објаснување со брајова азбука за да можат децата со проблеми со видот да научат нешто повеќе за животните. За спроведувањето на активностите се консултирани стручни лица кои ги познаваат потребите на децата со пречки во развојот, велат од „Штип Арт Активизам“.

За спроведувањето на активностите се правени претходни истражувања и се контактирани  дефектолози, уметници, активисти, претставници на здружението “Сплотени срца “ од Штип, здружение на родители на деца кои се соочуваат со потешкотии во развојот. Особен придонес за спроведување и создавање на оваа инсталација има претседателот на здружението “Сплотени срца” , Зоран Мијалков. Тој даде значаен поглед на специфичните потреби на децата и на тоа како може да се задоволат потребите за безбедност, но и за забава. За изработка на животните биле ангажирани професионални академски уметници.

Од здружението апелираат граѓаните да се однесуваат одговорно и да придонесат за поубав Штип. вј/аа/

Watch anime online for free at AnimeDao sites like animedao. Code Geass: Hangyaku no Lelouch Special Edition - Black Rebellion (https://animedao.nl/m/zoyy) Episode Full

AnimeBee | Watch Anime Online | English Sub & Dub Anime Free. Glamorous Heroes (https://animebee.to/m/mk3v) Episode 10

Watch anime online for free at AnimeFreak anime. Jintian Kaishi Zuo Mingxing (https://animefreak.ws/m/wkwJ) Episode 14

KissAnime Cutt: https://cutt.us/0pJAI