September 25, 2021 02:46
Македонија

Штипскиот математички гениј, Дамјан Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада ИМО 2021

Штипјанецот Дамјан Давков на Светската математичка олимпијада ИМО 2021, освои сребрен медал и со тоа стана најмладиот освојувач на сребро во Европа и четврти во светот. Оваа вест на социјалните мрежи ја објави неговата мајка Никица Давкова.

– По пауза од десет години Македонија има пак сребро. Има и две бронзи и две пофалници. Честитки до водачот на тимот проф. д-р Ристо Атанасов и до заменик водачот проф. д-р Мирко Петрушесвки. Голема благодарност до сите, кои на свој начин учествуваа во подготовките на Дамјан. Благодарност до СММ и Мирко Петрушевски кој организираше олимписки подготовки за македонските натпреварувачи, вели во Фејсбук статусот Давкова.

Таа се заблагодаровува и на новиот ментор на Дамјан, и како што вели и до некои наши поранешни натпреварувачи, кои денес живеат и работат во странство, а од кои имаат голема поддршка.

Watch anime online for free at 4Anime 4anime safe

AnimeFLV: The Testament of Sister New Devil: The Hard, Sweet Daily Life of Toujou Basara (Dub) anime episode Full online free at https://animeflv.uk english dubbed anime

AnimeDao: The Collected Animations of ICAF (2001-2006) anime episode 1 online free at https://animedao.nl anime stream

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Scholar google: https://scholar.google.com/citations?hl=vi&authuser=5&user=WCYq8iwAAAAJ

Beatstars: https://www.beatstars.com/kissanimemx/about