January 22, 2021 14:02
Свет

Штетата од снегот во Мадрид е 1,4 милијарди евра

Штетата што ја претрпе главниот град на Шпанија од незапамтеното количество снег минатиот викенд е најмалку 1,4 милијарди евра, објавија денеска градските власти на прес-конференција.

– Тоа е само прелиминарна проценка. Очекуваме сумата да се зголеми, изјави заменик-градоначалникот Брегон Виласис, во присуство на градоначалникот Хозе Луис Мартинез-Алмеиди.

Поради бурата „Филомена”, Мадрид беше парализиран од снегот, а температурата падна на рекордни -36 степени. Тоа беше првиот снег во Мадрид во изминатите 10 години и нападна околу половина метар.

Главниот град на Шпанија не регистрирал толку снег во изминатите 50 години.

Watch Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu 2nd Season Part 2 Episode 1 (https://crunchyrollfree.com/m/xQ5r/ep-1) at website https://crunchyrollfree.com premium membership crunchyroll

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) (https://funimationfree.com/m/yqeP) Episode 39 at Funimation funimation chromecast