November 26, 2022 14:39
Балкан

Шпекулација или вистина: Пријателката на Периш тврди дека бил склон кон земање опијати

По исчезнувањето на Матеј Периш шестмина негови пријатели рекле дека не ни забележале кога излегол од клубот и дека сфатиле дека го нема само половина час откако истрчал од „Готик“.
Но, неодамна беше откриено дека Матеј само неколку часа пред исчезнувањето телефонски комуницирал со пријателка од Сплит, кој исто така во тие денови била во Белград! Затоа во хрватските медиуми се шпекулира дека можеби истрчал за да ја пречека!

Од друга страна, според хрватските медиуми, пријателката на Матеј во локалната полиција признала дека и се јавил неколку часа пред неговото исчезнување, но таа наводно ништо не слушнала од бучава и музика во клубот, па не договориле ништо за состанок. Таа наводно рекла дека Матеј бил склон кон конзумирање опијати, па во јавноста во Хрватска сега се шпекулира дека можеби го известила од кој дилер во Белград може да купи дрога, па Периш, според таа верзија, истрчал од клубот за да најде со него?!? Сите овие шпекулации, сепак, се непроверени и веројатно неточни, бидејќи ниту една од овие шпекулации не го објаснува фактот зошто Периш, по пристигнувањето во ресторанот без никаква причина влегол во Сава и – исчезнал!
Таткото на Матеј, Ненад Периш, е убеден дека неговиот син ноќта на исчезнувањето не бил дрогиран, но не бил и пијан, бидејќи „контролирано трчал, а во еден момент дури се обидел да запре такси и водел трезен разговор со таксистот.
– Гледајќи се што видовме на снимките од видео надзорот, евидентно е дека Матеј бил на улица. Она што ми ја покажува неговата смиреност и ги негира приказните дека не знаел што прави е фактот дека трчал по права линија, дека не трчал по улица како без глава. Го запрел таксито, се обидел да влезе во таксито, нешто го прашал таксистот и кога тој одбил да го вози, Матеј продолжил понатаму. Сето ова ми укажува дека во тие моменти, иако можеби пиел, знаел што прави. Не го обезглавија за да може да направи нешто што може да се очекува од човек кој нема контрола над себе – вели таткото на Матеј.
Таткото се уште се надева
Ненад посочува и дека камерите за видео надзор не снимиле два клучни моменти – заминувањето на Матеј од клубот и самиот момент кога влегол во Сава, бидејќи на снимките се гледа само како се спушта кон реката.
– Тој простор додека не го следат камерите во близина на ресторанот е опкружен со висока ограда, која не дозволува човек случајно да падне во водата. Изграден е како тераса. Потребна е голема вештина за да се прескокне тоа. Дали можеше некако да се лизне таму? Но, повторно, зошто ја помина оградата? Дали сакал да се измие, да се освежи или можеби воопшто не ја ни поминал таа ограда, ова се сега шпекулации… Можам само да се надевам дека не се удавил и дека некаде се уште е жив – изјави Ненад Периш.

Полицијата вчера соопшти дека потрагата по Матеј Периш е проширена преку Дунав кон Панчево, Смедерево и Пожаревац. Во потрагата, која трае повеќе од две недели без прекин, се вклучени припадници на Полициската управа за град Белград, полициски станици за безбедност на реките, како и припадници на Жандармеријата, Полициската бригада и други единици на МУП. На глисерот на Жандармеријата во петокот биле и Александар Вулин, министер за полиција, потоа Веселин Милиќ, началник на белградската полиција, како и Игор Грчиќ, командант на нуркачката единица на Жандармеријата, кои ја надгледувале потрагата по Сплитецот. Со нив бил и таткото на исчезнатиот Матеј, Ненад Периш.