March 1, 2021 10:52
Свет

Шпанците имаат потенцијално ефикасен лек во претклиничко лекување на коронавирусот

Шпанската фармацевтска компанија „Фрамамар“ соопшти дека во стручното списание „Наука“ е објавена рецензија во која се потврдува дека лекот „плитидепсин“ може да биде потенцијално ефикасен во претклиничко лекување на Ковид-19.

Врз основа на научно истражување спроведено во Њујорк, Сан Франциско и Париз, откриено е дека лекот помага да се намали ширењето на вирусот во телото на заразени животни и да се намали концентрацијата на вирусот во белите дробови на животните третирани со „плитидепсин“.

По денешното отворање на берзата, вредноста на акциите на „Фармамар“ скокна за 13 проценти, на 98,5 евра, пренесува „Ројтерс“.

Watch Death Note (Dub) Episode 33 (https://funimationfree.com/m/bkQd/ep-33) at website https://funimationfree.com sony funimation

Attack on Titan Season 3 Part 2 (Dub) Episode 10 at website https://animeheaven.pro. See more anime heaven anime