December 7, 2021 04:20
Свет

Шпанија со пакет мерки за поддршка на потрошувачите против поскапувањето на струјата

Шпанската Влада денеска одобри пакет мерки за заштита на потрошувачите од поскапувањето на електричната енергија, соопшти Владата на Твитер.

Пакетот е усвоен со цел да се прошири заштитата на потрошувачите поради поскапувањето на електричната енергија, се вели во соопштението. Пазарот станува потранспарентен за да го олесни донесувањето одлуки и да им помогне на индустриите да склучат долгорочни договори за електрична енергија.

Со цел да се обезбеди транспарентност, Владата воведува нови обврски за енергетските компании, кои ќе ѝ овозможат да дознае за механизмот за одредување на цените. Компаниите мора да и достават на Националната комисија за секторски пазари и конкуренција транспарентни информации за цените на достапните понуди.

Шпанскиот премиер Педро Санчез претходно вети дека пред почетокот на зимата, властите ќе обезбедат дополнителни 100 милиони евра помош за речиси 1,2 милиони ранливи домаќинства.

anime websites. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

BANANA FISH Episode 18

AnimeDao Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 1

AnimeDao Hunter x Hunter (2011) (Dub) Episode 142

watch subbed anime Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

AnimeDao Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)