December 5, 2019 18:01
Свет

Шпанија презема стотина мигранти од брод крај Лампедуза

Шпанската влада донесе одлука да испрати брод денеска за да однесе стотина мигранти кои моментално се наоѓаат на бродот на НВО „Опен армс” во водите на Италија во близина на Лампедуза и да ги пренесе во Шпанија.

„По анализирањето на голем број различни опции, шпанската влада одлучи да испрати еден брод на морнарицата и со тоа да ја реши хуманитарната криза”, се вели во соопштението на владиниот кабинет.

Бродот треба да отплови од пристаништето Кадиз и ќе вклучува тим лекари и психијатри.

Патот до италијанскиот остров ќе трае три дена, а покрај приемот на мигрантите, бродот ќе ја придружува и НВО „Отворени раце” до пристаништето Палма на балеарскиот остров Мајорка.

Најмалку 10 мигранти скокнаа денеска од тој брод во море во обид да допливаат до Лампедуза.

Нови вести

Зеленски и Путин ќе се сретнат на 9 декември во Париз

Filip

Неколку стотици илјади Французи протестираа против реформата на пензискиот систем

Filip

Пелоси: Претседателот Трамп го погази Уставот и не ни остави друг избор, освен импичмент

Filip