October 26, 2021 02:08
Спорт

Шпанија не ја оправда фаворитската улога, а Мексико ја растури Франција на стартото од ЛОИ

На Летните Олимписки Игри во Токио започна и машкиот турнир во фудбал, а првите натпревари донесоа неколку изненадувачки резултати. Репрезентацијата на Шпанија не успеа да ја оправда фаворитската улога против Египет (0-0) на средбата во Сапоро. Шпанците имаа иницијатива, меѓутоа фалеа конретни шанси и тоа ќе мора да го поправат за следниот меч против Австралија.

На дуелот пак од групата А, Мексико ја растури Франција (4-1). Интересно мрежите мируваа во првото полувреме за да во вторите 45 минути Вега, Кордова, Антуна и Агире се запишаа во листата на стрелеците за Мексико, додека на другата страна од пенал прецизен беше ветеранот Жињак.