October 17, 2021 17:44
Свет

Шпанија: Евакуација на лица со слаба подвижност на островот Ла Палма

Шпанските власти денеска почнаа со евакуација на луѓе кои се помалку подвижни на островот Ла Палма во Атлантикот, откако експертите издадоа предупредување за посилни земјотреси и постојана опасност од вулкански ерупции.

Властите наложија евакуација на жителите кои се помалку подвижни од селата во близина на центарот на сеизмичка активност како превентивна мерка. Некои ќе бидат пренесени во воен објект на островот.

Земјотрес со интензитет од 3,8 степени е регистриран денеска, бидејќи на површината се почувствувале вибрации на сеизмичка активност.

Научниот комитет на Планот за спречување на опасност од вулкани соопшти дека најверојатно ќе се почувствуваат посилни земјотреси и би можеле да предизвикаат оштетување на зградите.

Итните служби добија наредба да се подготват за евакуација на околу 1.000 луѓе, доколку е потребно, соопштија властите.

https://animebee.to anime online

Watch Shinkansen Henkei Robo Shinkalion Z the Animation Episode 21

Website https://kissanime.mx: Watch The World of Golden Eggs kissanime Episode 26 one piece stampede kissanime

Watch Kono Naka ni Hitori, Imouto ga Iru!: Ani, Imouto, Koibito (Dub) Episode Full

Lotus: https://lotus.vn/w/photoblog/animefreak-330295610638860288.htm

Openuserjs: https://openuserjs.org/users/animefreakws