Македонија

Шоферот е виновен за автобуската несреќа, заклучија бугарските истражители

Истражниот тим во Бугарија кој спроведе истрага за несреќата на македонскиот автобус на „Беса транс“ на автопатот „Струма“Б, во која загинаа 45 луѓе. Заменик-главниот обвинител Борислав Сарафов рече дека заклучокот на истражителите е дека возачот на автобусот, кој исто така загина, е виновен за несреќата.

„Причината е губење контрола врз автобусот од страна на возачот. И високата, да кажам несоодветна, но не над дозволената брзина“, изјави Сарафов, според Дневник.бг.

Обвинителот вели дека по ова, останува да бидат известени роднините на загинатите, кои имаат право да се запознаат со материјалите од истрагата.

Автобусот на „Беса Транс“ удри во оградата на автопатот „Струма“ кај село Боснек во раните утрински часови на 23 ноември. Веднаш по ударот, автобусот се запали, а во страотниот пожар загинаа 45 луѓе, Само седуммина од патниците ја преживеаја несреќата.

Поврзани вести

Србите добиваат епархија во Македонија?

Igor

Регистрирани 108 новозаболени од Ковид-19

Igor

СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

Igor

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Redo of Healer Episode 8

Pokémon Journeys: The Series Episode 93

Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

ANIMEFLIX Naruto (Uncropped) (Dub) Episode 218

stream anime online One Piece (Dub)