June 26, 2022 16:31
Свет

Шолц: Потребна е глобална соработка за решавање на кризите

Германскиот канцелар Олаф Шолц, во денешниот говор на крајот на Светскиот економски форум во Давос, изрази надеж за глобална соработка за решавање на проблемите поврзани со климатските промени, гладот ​​и војните.

Изразувајќи надеж дека земјите од светот ќе работат заедно за да се соочат со заедничките кризи, Шолц рече дека светот повеќе не е биполарен како за време на Студената војна, кога САД и Советскиот Сојуз доминираа со геополитиката.

Тој оцени дека рускиот претседател Владимир Путин „сака да се врати во светскиот поредок во кој најсилните диктираат што е правилно, а во кое тоа не е слобода, суверенитет и самоопределување”.

„Ако некои сакаат да не вратат назад во минатото на национализмот, империјализмот и војната, нашиот одговор е: ‘Не со нас!’. ‘Ние се залагаме за иднината’”, рече Шолц.

„Кога ќе сфатиме дека нашиот свет станува мултиполарен, тогаш мора да не поттикне на уште поголем мултилатерализам, на уште поголема меѓународна соработка”, истакна Шолц.

GO88 - Thiên Đường Giải Trí Online, Game Bài Online auto go88 Go88 Club - Thiên đường cờ bạc online

sunwin hop sunwin đánh bài game đánh bài sunwin