June 28, 2022 02:59
Свет

Шолц: Нема скратен пат за Украина кон ЕУ

Процесот на пристапување на Украина кон ЕУ не може да се забрза, независно руската инвазијата, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, додавајќи дека Унијата мора да изнајде „брз и прагматичен” начин како да му помогне на Киев.

„Нема кратенки на патот кон ЕУ”, рече Шолц додавајќи дека исклучок за Украина би бил неправеден кон земјите од Западен Балкан кои исто така бараат членство.

„ Процесот на пристапување не е само прашање на месеци или години”, рече тој.

go88 êm

chơi sunwin có bị bắt không pm hack sunwin sunwin bịp như thế nào