June 26, 2022 07:32
Свет

Шолц вети „целосна поддршка” од Германија за кандидатурата на Финска за НАТО

Канцеларот Олаф Шолц   вети „целосна поддршка” од Германија за кандидатурата на Финска да се приклучи на НАТО, откако претседателот и премиерот на нордиската земја изјавија дека се „за” без одлагање за пристапување во Алијансата.

„Ја поздравувам одлуката на Финска да се изјасни за итен пристап на земјата во НАТО. Во телефонскиот разговор со претседателот (Саули) Ниинисто, ја уверив Финска за целосната поддршка од германската влада”, напиша Шолц на Твитер.

go88 lite go88 không the kết nối đến máy chủ otp go88

live chat sunwin Đăng Ký Sunwin Miễn Phí - Đỉnh Cao Sunwin 2022 kéo sunwin