January 22, 2022 17:25
Спорт

Шок во Србија: Кошаркарите загубија од Белгија откако пропуштија 14 поени предност

Кошаркарската репрезентација на Србија неочекувано зауби на гостувањето кај Белгија со 73:69 во меч од квалификациите за пласман на Светското првенство 2023 година.

Србите добро го почнаа мечот и по првата четвртина водеа со 21:13, а веќе во вториот квартал стигнаа и до водство од 36:22. Гостите на полувреме водеа со 12 разлика (41:29). Србите и во третата четвртина постојано имаа контрола на резултатот и во пресрет на последните 10 минути влегоа со предност од 63:54.

Кога се очекуваше фаворитот рутински да ја одработи последната четвртина, се случи чудо. На самиот почеток дојде до прекин поради дефект на електирчната енергија, па салата остана без светло. По краткиот прекин натпреварот продолжи, но домаќините затанаа.

Со серија од 12:2, Белгија успеа да поведе со 66:65, а потоа во драматична завршница, при нерешен резултат 69:69, домаќините постигнаа тројка и тоа беше потврда за големиот пресврт. Србите во последната четвртина дадоа само шест поени, а примија дури 19.

animeflix website. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Horimiya Episode 12

watch subbed anime The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

ANIMEFLIX Tokyo Revengers (Dub) Episode 22

anime to watch JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

One Piece (Dub) Episode 758