November 29, 2021 22:17
Скопје

Шилегов на Канал 5: Бас рапит транзитот е поевтина варијанта, која функционира исто како трамвај

„Принципит на кој функционира Бас рапит транзит системот е совршено ист со тој на трамвај. Го избравме БРТ бидејќи сме сиромашен град и држава. Овој проект за кој зедовме кредит од ЕБРД чини 70 милиони евра, ако влезевме со шини и трамвај тоа ќе не чинеше 360 милиони евра“ кажа кандидатот за градоначалник на Град Скопје од СДСМ и коалицијата, Петре Шилегов на „Само интервју“ на Канал 5.

„Каков градоначалник би бил ако дозволам градот да може да добие соодветен транспортен систем за 70 милиони евра а јас да речам дека ќе потрошиме 360 милиони?“ запраша Шилегов.

Тој исто така додаде дека БРТ системот е популарен во сите современи градови каде што нема шински возила, а како пример го посочи и Истанбул каде што овој систем функционира за град со преку 20 милиони луѓе.

Шилегов објасни дека со БРТ системот се менува целокупниот транспортен систем на Скопје, а со отворањето и проширувањето на булеварите околу централното градско подрачје, се ослободува малиот ринг на Скопје за овие автобуси и за пешаци.

Watch anime online for free at AnimeHeaven animeheaven boruto

ANIMEFLIX: Ensemble Stars! Recap Special anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix i want to eat your pancreas

Website https://twistmoe.net: Watch City Hunter: Million Dollar Conspiracy twistmoe Episode Full online anime

Website https://animetv.cc: Watch Pokémon: Pikachu, What's This Key? animetv Episode Full animetv dragon ball super

Website https://kissanime.mx: Watch Planetarian (Movie) kissanime Episode Full kissanimedub