August 15, 2022 21:14
Свет

Шефот на Газпром поседува палата вредна 240 милиони долари

Група високорангирани лица од руските безбедносни служби поседуваат имот вреден три милијарди долари во корист на шефот на Газпром, Алексеј Милер.

Ова се наведува во заедничката истрага на тимот на Алексеј Навални и руската истражувачка мрежа „Проект”.

Парите што беа повлечени од државната компанија за гас беа искористени за изградба на бизнис империја и купување на огромна количина луксузен недвижен имот.

Во исто време, сето тоа е на име на номиналните сопственици, иако луксузниот недвижен имот всушност го користи Милер, а понекогаш и Владимир Путин.

Тимот на „Проект” и Навални докажаа дека Милер и неговата сопруга, поранешната секретарка на Путин, Марина Јенталцева, живеат во елитната населба Гринфилд во близина на Москва, на имот вреден околу 240 милиони долари, што е најскапата куќа во Русија.

На аеродромот Остафјево во близина на Москва Милер има авио флота и хеликоптер на компанијата. Кога Милер се враќа од службени патувања со хеликоптер од Остафјево, тој директно слетува во Гринфилд, каде што има хелиодром.

Судејќи според финансиските податоци, сопругата на Милер платила за куќата. Покрај тоа, на имотот има и ергела. Страст на Милер се трките со коњи, тој поседува неколку коњи и е шеф на управниот одбор на АД Руски хиподроми, забележува „Проект”.

Сега сопствениците на овој имот се скриени, но до 2020 година припаѓал на компанијата Владение-В. Формално го контролираат две лица од руските специјални служби – Сергеј Трегуб од ГРУ и Александар Смирнов од специјалната единица на ФСБ Вимпел. Нивната компанија добила пари од Газтројпром – најмалку 34 милијарди рубли.

Односно, руските даночни обврзници го финансираа уредувањето на дворецот на Милер, нагласува „Проект”.

Газстројпром е мега-изведувач на Газпром, кој ги извршува сите најважни задачи, вклучувајќи ја и изградбата на гасоводите Силата на Сибир и Северен поток.

Формално, Газстројпром е во државна сопственост, но, како што дознаваме, удел вреден најмалку 660 милиони долари е на извесен Сергеј Фурин. Фурин е личен возач на веќе споменатиот Трегуб.

Акциите на Газпром и Согаз со вкупна вредност од најмалку 522 милиони долари се во сопственост на Реденси менаџмент. Ова е кипарска офшор компанија, а нејзин директор е Вадим Трегуб, братучед на Сергеј Трегуб. Инаку, токму преку неговата офшор компанија сопственикот на имотот на Милер во Гринфилд добива пари од Газпром.

sunwin apk sunwin apk sunwin tài xỉu

sunwin club

sunwin apk tải sunwin tải sunwin

tải sunwin apk game sunwin sunwin tài xỉu

sun win