August 14, 2022 21:21
Свет

Шестмина загинати при пад на хеликоптер во Западна Вирџинија

Хеликоптер користен за туристички летови се урна на автопат во Западна Вирџинија, притоа загинаа шест лица, јавија локални медиуми. Хеликоптерот бил опожарен кога на лице место стигнала спасувачката екипа. Се очекува патот да биде затворен 24 часа за време на истрагата на местото каде се случи трагедијата. Шефот на операции при Управата за итни случаи Логан, Реј Брајант го опиша хеликоптерот како Белл УХ-1Б од времето на Виетнамската војна.