February 17, 2019 11:28
Свет

Шеснаесет цивили, меѓу кои и 7 деца, загинаа во воздушен напад во Сирија

Најмалку 16 лица, меѓу кои и седум деца, беа убиени во воздушните напади што ги водеше коалицијата предводена од САД во руралниот регион југоисточно од сирискиот град Деир-ез Зор, објави сириската новинска агенција САНА.

Нападот беше насочен кон станбена област во предградието на градот Ал-Багуз во југоисточниот дел на Сирија, објави државната новинска агенција, цитирајќи локални извори.

Градот се наоѓа во долината на реката Еуфрат, во близина на границата со Сирија со Ирак, на околу 128 километри од Деир-ез Зор.

Во текот на сирискиот конфликт, Ал-Багуз неколку години беше под контрола на терористите на Исламска држава се додека не беше заземен од Сириските демократски сили (СДФ) – широка коалиција од вооружени групи поддржани од САД и нивните сојузници – кон крајот на минатиот месец.

Сепак, градот наскоро беше делумно повторно освоен од страна на терористите поради што коалицијата предводена од САД почна да ја бомбардира неговата периферија.

Related posts

Израелската Влада ќе дозволи извоз на канабис за медицински цели

Filip

Трамп вечерва во Конгресот ќе одржи говор за состојбата на нацијата

Filip

Гуаидо: Полиција дошла во станот на мојата сопруга за да ме заплаши

Filip