September 24, 2021 08:12
Спорт

Шериф дебитираше во Лигата на шампионите со триумф

Молдавскиот првак Шериф Тираспл откако приреди изненадувачки триумфи во квалифиакциите од елитното фудбалско натпреаврување Лигата на шампионите и се најде за првпат во групната фаза, во ист стартуваше и во лигашкиот дел. Шериф со победа го почна својот дебитантски настап во групата против Шахтар со 2-0. Во овој триумф шанса за настап доби и македонскиот репрезентативее Бобан Николов кој од неодмана е челен на молдавсниот ти. И Борусија Дортумд со победа од 2-1 кај Бешикташ гоја почна новата сезона во ЛШ.

Стрелец на првиот гол за Шериф беше Траоре уште во 16. минута, а Јансане во 62. минута ги постави конечните 2-0.

Бобан Николов во игра влезе во 85. минута и ги одигра завршните минути од овој натпревар.

Со три бода стартуваше и Борусија Дортмунд која со 2-1 славеше на гостувањето кај Бешикташ.

Головите за германскиот тим ги постигнаа главните млади ѕвезди. Отвори Белингам во 20. минута, а по негова асистенција во судиското продолжение од првиот дел Халанд погоди за водство од 2-0.

Во вториот дел Борусија Дортмунд пропушти неколку големи шанси и на крај малку фалеше да направи од готово – вересија. Во судиското продолжение по асистенција на Пјаниќ, Монтеро даде гол и намали на 2-1.

Турскиот тим имаше уште четири минути да се спаси од пораз, но не успеа.

https://animeflv.uk watch anime dub

Michiko & Hatchin (https://kissanime.mx/m/DGkd) Episode 22

AnimeHeaven: Re:CREATORS anime episode 22 online free at https://animeheaven.pro animeheaven one piece

Watch Psycho-Pass 3 Episode 8

Dulich yenbai: https://dulich.yenbai.gov.vn/noidung/hoidap/Pages/hoi-dap.aspx?ItemID=2287

: www.linkedin.com/in/kissanimemx