October 17, 2021 17:11
Македонија

Шекеринска од денеска во Вермонт на средби со политичко-воениот врв на државата и на Националната гарда

По успешните средби во Пентагон со секретарот за одбрана Лојд Остин и со неговите блиски соработници потсекретарот Колин Кал и помошничката секретар Лора Купер, и во Стејт Департментот со новиот пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар, од денеска, министерката Шекеринска престојува во американската сојузна држава Вермонт.

Во Вермонт Шекеринска ќе се сретне со заменик гувернерката Моли Греј, а ќе ја посети и базата на Воздухопловната национална гарда каде со своите домаќини ќе разговараат за идните активности во соработката на Армијата со Националната гарда на Вермонт. Министерката ќе го посети и полигонот за планирање и операции во оваа сојузна држава, и ќе присуствува и на брифинг во Оперативниот центар за итни случаи, каде ќе се информира за начинот на кој државата Вермонт се справува со природните несреќи и катастрофи, вклучувајќи ги и пожарите. Министерката Шекеринска во Вермонт ќе има и прес-конференција заедно со своите домаќини, која ќе биде посветена на долгогодишната соработка на двете држави и двете армии. Домаќин на посетата е командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт кој ја придружуваше македонската делегација и во Вашингтон.

Website https://animepahe.cc: Watch Terra Formars: Earth-hen animepahe Episode 2 free anime online

Website https://gogoanime.be: Watch Fortune Arterial: Akai Yakusoku gogoanime Episode 12 gogoanime online

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

WCOStream: Blue Exorcist (Dub) anime episode 25 online free at https://wcostream.cc watch anime online

Cakeresume: https://www.cakeresume.com/me/animefreakws

Myspace: https://myspace.com/animeflixnl