October 17, 2021 17:59
Македонија

Шекеринска: Нашиот потполковник пристигна во Скопје, суспектен на јужноафриканскиот сој на Ковид 19

Рано утрово во земјава пристигна 55-годишниот македонски војник позитивен на Ковид-19 и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

-Рано утрово нашиот потполковник пристигна од Централноафриканската Република во Скопје. Добро го поднесе летот и сместен е на Инфективната клиника. Директорката на Клиниката д-р Милена Стевановиќ не’ информираше дека потполковникот е во добра општа состојба и стабилен. Му посакувам брзо да оздрави. Благодарни сме на Инфективната клиника и на сите кои учествуваа во медицинската евакуација, напиша Шекеринска.

Заразениот војник беше транспортиран под посебни услови и протоколи и ќе биде во изолација, а целиот персонал на Клиниката за инфективни болести добил препораки строго да внимава и да се придржуваат кон протоколите за работа.

Заразениот војник заедно со уште еден војник бил во мисијата на Европската Унија за обучувачи во Централноафриканската република.

„Причината зошто се одлучивме за евакуација е фактот што во Централноафриканската република во рамки на мисијата на ЕУ функционира болница која не може да обезбеди соодветна медицинска помош доколку неговата состојба се влоши и затоа се одлучивме подобро да превенираме отколку потоа да се занимаваме со последиците, изјави вчера министерката Радмила Шекеринска.

Animepahe: Clockwork Planet (Dub) anime episode 12 online free at https://animepahe.cc free anime online

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

They Were Eleven (Dub) Episode Full

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Raovat: https://raovat.vn/members/animefreakws.67164/#about

Wakelet: https://wakelet.com/@animeflixnl