October 26, 2021 10:35
Македонија

Шекеринска во Стејт Департментот и во Пентагон – новата американска администрација сака што поскоро да ја види Северна Македонија во преговарачкиот процес со ЕУ

Првиот ден од посетата на САД министерката Радмила Шекеринска го помина на средби во Стејт Департментот и во Пентагон. Во Стејт Департментот Шекеринска се сретна со новиот американски пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На средбата беше заклучено дека местото на Западен Балкан е во ЕУ и дека новата американска администрација сака што поскоро да ја види Република Северна Македонија во преговарачкиот процес со Унијата.

Министерката во Стејт Департментот имаше средба и со првиот човек на Бирото за политички и одбранбени прашања Тимоти Алан Бејтс, на која беше реафирмирана американската позиција за стабилен и просперитетен регион и решавање на прашањата кои ги попречуваат мирот и стабилноста. Министерката Шекеринска нагласи дека нашата држава како членка на НАТО ја прифаќа одговорноста да придонесува во безбедноста на Балканот и дека учествува во повеќе регионални иницијативи како и во мисијата КФОР во Косово. Во Пентагон, Шекеринска разговараше со Хајди Грант, директорка на Агенцијата за безбедносно- одбранбено соработка. На средбата стана збор за тековните проекти за модернизација на Армијата. Министерката во Вашингтон го посети и Националниот меморијален центар Арлингтон при што положи цвеќе на Гробот на незнајниот војник.

Winter Days (https://twistmoe.net/m/o3b3) Episode Full

https://animebee.to english anime

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch Tattoon Master (Dub) Episode 2

Dribbble: https://dribbble.com/animefreakws/about

Woddal: https://www.woddal.com/gogoanimelol