Спорт

Швеѓаните ги елиминираа Германците и Русите со еден удар

Шведска стигна до 25:21 (12:10) победа на Германија, триумф со кој ги елиминираа своите противници, но и Русија од борбата за полуфиналето на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Хампус Ване пак блесна со шест гола за „трите круни“, а други четири ракометари имаа по три гола, додека Јулијан Коштер беше најдобар за Германците со четири постигнати голови. Германците имаа доцен обид да се вратат во игра, но Ване со гол од пенал и Лукас Сандел со брз гол ги донесоа Швеѓаните на три разлика во последната минута за конечен триумф.

Шведска сега има шест поени во групата, со што се зад Шпанија, и само тие две репрезентации заедно со Норвешка остануваат со шанси за полуфинале од групата 2. Вечерва играат Шпанија и Норвешка, а потоа на Швеѓаните им следува нордиското дерби со Норвешка во последното коло.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

watch anime dub DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

AnimeHeaven My Hero Academia Season 4

anime heaven DARLING in the FRANXX (Dub)

watch anime My Hero Academia Season 2 (Dub)

watch anime free AnimeHeaven Attack on Titan Season 3 (Dub)