November 30, 2021 09:30
Свет

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

Шведска ја продолжи паузата за користење на вакцината против Ковид-19 на „Модерна” кај младите под 30 години, поради ретки несакани ефекти на срцето, објави денеска шведската Агенција за јавно здравје.

Агенцијата наведува дека претходно овој месец, откриено е зголемување на бројот на случаи на миокардитис и перикардитис кај млади луѓе и млади возрасни лица вакцинирани со вакцината на „Модерна” – Спикевакс, па затоа ја прекинаа нејзината употреба за сите родени во 1991 година или подоцна.

Агенцијата денеска објави дека прекинот, кој требаше да трае до 1 декември, ќе биде продолжен, а оние што ја примиле првата доза на „Модерна” ќе ја добијат вакцината „Фајзер” како втора доза.

Речиси 85 проценти од Швеѓаните на возраст над 16 години примиле една доза од вакцината, а 80 проценти примиле две.

Watch Yashahime: Princess Half-Demon (Dub) Episode 24

AnimeDao: SENRAN KAGURA SHINOVI MASTER anime episode 12 online free at https://animedao.nl anime stream

Watch anime online for free at AnimeTV anime stream

AnimeFLV: Usagi ga Kowai anime episode Full online free at https://animeflv.uk anime sites

https://animeheaven.pro animeheavens