October 22, 2021 08:14
Спорт

Швајцарката Бенчиќ е новата олимписка шампионка во тенис

Швајцарската тенисерка Белинда Бенчиќ е новата олимписка шампионка во тенис во женска конкуренција. Бенчиќ ја совлада чешката тенисерка Маркета Вондрусова во три сета со 7:5, 2:6 и 6:3.

Првиот сет го доби Бенчиќ со 7:5, потоа возврати Вондрусова со одличен втор сет во кој доминираше и го доби со 6:2.

Третиот сет започна со брејк на Вондрусова, а потоа Бенчиќ возврати со два, па уште еден доби Маркета,за  искусната Швајцарка така уште еднаш да одговори на одличната Вондрусова со конечните 6:3.

Треба да се спомене дека Бенчиќ е првата тенисерка која носи злато за Швајцарија.

Елина Свитолинова од Украина го освои бронзениот медал, откако со 2:1 во сетови јаа совлада Елена Рибаина од Казахстан.

AnimeDao: Otome wa Boku ni Koishiteru: Futari no Elder The Animation anime episode 3 online free at https://animedao.nl animedao pokemon

Website https://animefreak.ws: Watch Aachi and Ssipak animefreak Episode Full animefreaks website

Watch Koihime†Musou: Gunyuu, Seitoukaichou no Za wo Neratte Aiarasou no Koto - Ato, Porori mo Aru yo! Episode Full

Website https://aniwatch.pro: Watch Dan Doh!! (Dub) aniwatch Episode 26 dubbed anime

Designcontest: https://www.designcontest.com/client/kissanimemx/

Ko-fi: https://ko-fi.com/kissanimemx0987