July 26, 2021 03:01
Македонија

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна

Состојбата во градинките поврзана со пандемијата предизвикана од коронавирусот е стабилна. Изминатиот период е забележан само еден нов позитивен случај од вработените, а позитивни деца згрижени во градинките нема, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јахода Шахпаска. Согласно ова таа најави дека доколку епидемиолошката состојба и натаму е стабилна може да се размислува за зголемување на капацитетот на градинките, односно укинување на протоколите.

-Претпазливо одиме во целиот овој процес бидејќи се работи за најмладите и ќе правиме проценка кога би можеле да ги отвориме групите комплетно како во претходниот период. Она за кое имаше измена во протоколите е за време на годишните одмори да можат да се спојуваат децата од 2 до 6 години во иста група за да можат вработените да ги користат одморите, рече министерката Шахпаска по отворањето на нова детска градинка во Шуто Оризари.

Одиме, додаде таа, претпазливо и согласно епидемиолошката состојба и мислењата на стручните компетентни лица во Комисијата за заразни болести ќе се види дали и кога комплетно ќе се отворат.

-Сè уште не, но верувам дека тоа ќе се случи многу скоро ако остане ваква состојбата во државата, истакна министерката за труд и социјална политика Шахпаска.

https://wcostream.cc wcostream we bare bears. Cardfight!! Vanguard Gaiden: If (https://wcostream.cc/m/y5x2) Episode 26

https://animebee.to free anime. Hakata Mentai! Pirikarako-chan (https://animebee.to/m/kgeb) Episode 12

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. Kemurikusa (https://animeheaven.pro/m/0Wwd) Episode Full

KissAnime Youmagine: https://www.youmagine.com/kissanimemx/designs