October 26, 2021 14:29
Македонија

Шахпаска: Градинките се безбедни, 74 проценти од вработените се вакцинирани

Во делот на безбедноста на градинките покажавме дека нема хоризонтална трасмисија, значи состојбата е стабилна, 74 проценти од вработените во градинките се вакцинирани, тоа дава сигурност кај родителите, а ќе ги следиме упатствата на здравстевните власти па дури и странски инструкции и ако е потребна вакцинација тоа ќе ја испочитуваме оваа одлука, а тоа зависи дали вакцината ќе биде задолжителна како и за другите вакцини кои се потребни за упишување во градинките, рече во гостувањeто на „Утински брифинг“ министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска

-Отворивме 15 нови градинки и затоа сто е зголемен бројот на децата и вложуваме во кадарот за доедукација, во градинките работат стручни компетентни и посеветени вработени. Во соработка со комисијата за заразни болести организиравме работилници за вработените кои не се вакцинирани, беа информирани за придобивките бидеји вакцинацијата е единствен спас од пандемијата, рече Шахпаска.

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

Nura: Rise of the Yokai Clan - Demon Capital (Dub) (https://animeflv.uk/m/m4bM) Episode 2

Watch anime online for free at 4Anime anime websites

Vi gravatar: https://vi.gravatar.com/animefreakws

Wordlab: https://www.wordlab.com/forums/users/animefreakws/