September 24, 2021 08:01
Спорт

Чурлинов: На ЕП секој натпревар е тежок

Најмладиот во составот на Македонија, Дарко Чурлинов, посакува победа на вториот натпревар во групата Ц, на Европското фудбалско првенство кое се пдржува во 11 градови ширум „стариот континент“. Македонија со Украина игра в четврток од 15 часот. Двете репрезентатции стартуваа со порази, па оваа пресметка ќе им биде влог за да останат во игра за пламан во вториот круг. Чурлинов не доби шанса на натпреварот со Австрија. Подготвен е ако селекторот Игор Ангеловки му укаже прилика да пружи максимум и да им погпоне на соигрчите да ја сотварат толку поскауваната победа.

-Пред сè пресреќен сум што имам можност да бидам дел од овој тим, на ова Евопско првенство, кое е историско. Атмосферата е одлична, многу е нормално да има еуфорија, сите сме среќни, сите сме весели, но нормално, кога сме на тренинг постои потребна концентрација, секогаш сме на високо ниво и се надеваме дека така ќе остане. За мој настап против Украина, јас лично верувам во моите квалитети и подготвен сум во секој момент да ѝ помогнам на екипата да дојде до три бода. Многу сум горд на фактот дека сум најмладиот дебитант во историјата на Македонија и тоа ме прави многу среќен. Ова е фудбал, никогаш не знае што ќе се случи. Секој се надева да постигне гол, но на крајот на краиштата најважно е да го победиме натпреварот. Ако можам јас да бидам тој што ќе постигне гол, нормално, би ми било мило, порача Чурлинов.

Украина е репрезентација, која игра агресивно и напаѓачки, што е многу поразличен стил од играта која ја прикажаа Австрија на стартот од ЕП и не победи и во третиот меѓусебне дуле досега.

-На Европско секој натпревар е тежок, не може да се каже пред време каков натпревар би играле. Ние треба да пружиме мксимум на теренот и да ги спроведеме селекторските замисли. Со Австрија примивме трет гол и загубивме со 3-1, а игравме добро 75 минути. Да не примевме и да победевме со 2-1, сите ќе велеа поинаку. Она што треба да го направиме е да веруваме во нас самите, да го играме нашиот фудбал, порача напаѓаќот на Штутгарт, кој наредниот месец ќе наполни 21 година.

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD

AnimeTV: Maria Watches Over Us: Printemps anime episode 6 online free at https://animetv.cc anime tv streaming online

Website https://animeflv.uk: Watch The Case of Hana & Alice animeflv Episode Full watch anime online

Website https://animekisa.in: Watch Dan Doh!! animekisa Episode 26 anime

Linkhay: https://linkhay.com/u/gogoanimelol

Yoomark: https://yoomark.com/users/kissanimemx