June 18, 2019 17:22
Магазин

Чудесна билка која ги ублажува респираторните проблеми

Можеби мислевте дека ова е обична трева, но билката со сини и розови цветови е всушност ценета лековита билка позната под името ”бели дробови”.

Цвета од март до крајот на мај, а ќе ја најдете по шумските падини и ливади. Кога одите на прошетка во природа, сетете се на нашите совети и пронајдете ги богатите и лековити билки кои ќе служат како ефективно средство за ублажување на респираторни проблеми и воспаленија.

Билката треба да се исуши. Сувото цвеќе и лисја се чуваат на темно и суво место. Главната компонента на билката е слуз, а има и коктел од активни состојки како што се витамин Ц, флавоноиди (силни природни антиоксиданси), јаглен, сапонин и сицилиумска киселина која го стимулира создавањето на бели крвни клетки и на тој начин го стимулира механизмот за одбрана на телото.

Од исушената билка може да се подготви одличен чај, кој ќе ви служи како прва помош кога вашето здравје е ослабено. Билката е одлична за ублажување на респираторните болести и проблеми со кашлицата.

Нови вести

„Самсунг“ ги советува потрошувачите редовно да ги скенираат своите уреди за вируси

zane

Британија одлучна да стави крај на „брзата мода“

zane

Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

zane