October 18, 2021 22:08
Свет

Членките на НАТО треба да ја прифатат нашата влада и да ни помогнат, повикуваат талибанците

Талиб Малави, новиот талибански гувернер на авганистанската провинција Хелманд, ги повика Британија и другите членки на НАТО да ги прифатат Талибанците како нови легитимни лидери на Авганистан и да се вратат во земјата – но не со пушки туку со пари.

„Се соочивме едни со други во битка, не се сретнавме во нормални времиња“, вели во изјавата за светски медиуми Малави,

„Сега можете да ги освоите нашите срца и да не усреќите ако ја препознаете оваа влада“, додаде тој.

Сега, кога Талибанците ја презедоа контролата врз Лашкар Гара, главниот град на Хелманд, борбите запреа за прв пат по две децении.

Но, како и повеќето градови од Авганистан, Хелманд сега се соочува со економски колапс и талибанските власти низ целата земја ги повикуваат странските влади за помош.

„Сите овие странски земји ги нападнаа и убија нашите жени, нашите деца и нашите стари лица, и уништија се. Сега меѓународната заедница треба да ни помогне со хуманитарна помош и да се фокусира на развојот на образованието, бизнисот и трговијата “, рече Малави.

„Меѓународната заедница им помага на земјите кои имаат поддршка од нивните цивили. Донесовме сигурност и имаме поддршка од нашите луѓе, така што тие треба да ни помогнат и да го препознаат нашиот авторитет “, додаде тој.

Едно од главните прашања поврзани со можноста за странска помош е прашањето на жените и дали ќе им биде дозволено да работат и да се образуваат.

Се уште не е целосно јасно дали средните училишта ќе се отворат за девојчиња и дали жените што работат надвор од здравството и образованието ќе можат да се вратат на работа, а Мавалави рече дека ќе ја следи централната влада за овие прашања.

„Министерствата се уште имаат состаноци за тоа, кои се уште не се завршени, ќе направиме се што ќе објават “, рече тој.

Тврди дека луѓето во Авганистан сега конечно можат да живеат и да ја обноват земјата во мир.

„Поминаа 20 години борба, така што ќе ни треба малку време за да се вратиме во нормала“, рече тој.

„Нашата последна порака до сите земји на НАТО е дека сме им помогнале. Треба да се благодарни што им дадовме шанса да заминат мирно, можевме да ги спречиме за да не можат да заминат без борба. И тие треба да ја признаат нашата влада “, заклучи Малави.

Watch anime online for free at AniWatch anime stream

Watch anime online for free at 4Anime 4anime safe

Dokushin Apartment Dokudami-sou (https://animeflix.nl/m/N0jx) Episode 3

GoGoAnime: The Eccentric Family anime episode 13 online free at https://gogoanime.be detective conan gogoanime

Catchthemes: https://catchthemes.com/support-forum/users/kissanimemx/

Mapleprimes: https://www.mapleprimes.com/users/gogoanimebe