October 22, 2021 10:57
Свет

Чешкиот претседател Милош Земан излезе од болница

Чешкиот претседател Милош Земан денеска беше пуштен од Централната воена болница во Прага, каде беше примен на 14 септември поради состојба на дехидрација и исцрпеност.

Подоцна, од неговата канцеларија беше објавено дека Земан (76) ги поминал потребните здравствени прегледи и анализи, кои не откриле никаков проблем или болест, што може да го загрози неговиот живот.

Од слични причини, во 2019 година, тој помина четири дена во истата болница.

Земан е пушач и боледува од дијабетес и невропатија, а има проблеми и со одење, поради што користи инвалидска количка, пишуваат чешките медиуми.

Портпаролката на Централната воена болница во Прага, која претходно за Ројтерс изјави дека Земан ќе биде пуштен околу 11 часот наутро, не даде никакви детали, ниту одговори на прашање за неговата состојба или третман.

Кабинетот на претседателот минатата недела објави дека Земан, кој со месеци користи инвалидска количка на повеќето официјални позиции, бил подложен на медицински прегледи во болницата, што покажало дека страда од дехидрација и блага исцрпеност.

Тој додаде дека неговиот дијабетес не бил над границите, но дека проблемите со невропатија продолжуваат.

Во Чешка се одржуваат парламентарни избори на 8 и 9 октомври.

Иако владата има најмногу извршни овластувања во Чешка, претседателот е клучен во именувањето, вклучително и назначувањето на премиерот.

Website https://animebee.to: Watch Ketsuekigata-kun! 3 animebee Episode 12 online anime

KissAnime Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animekisa.in: Watch B-Project: Zecchou*Emotion animekisa Episode 12 watch anime dub

Website https://4anime.biz: Watch Cocomong 3 (Dub) 4anime Episode 25 - 26 watch anime free

Zintro: https://www.zintro.com/profile/zid408d375?ref=Zid408d375

Gfycat: https://gfycat.com/@gogoanimelol