June 25, 2022 22:18
Свет

Чешката од Германија добива 15 тенкови Леопард 2А4

Чешка од Германија ќе добие 15 тенкови Леопард 2А4, а предвидено е и да почнат преговори за набавка на уште 50 тенкови Леопард 2А7 плус во следните години, изјави денеска чешката министерка за одбрана Јана Черночова.

Верувам дека благодарение на тоа нашата армија ќе биде посилна, а државата побезбедна, истакна Черночова.

Чешката армија има 30 модернизирани тенкови Т-72М4ЦЗ и неколку десетици кои не се модернизирани.

Чешка веќе и испрати некои од своите немодернизирани тенкови на Украина, како и артилериско оружје, борбени возила, противвоздушна опрема и ракетни фрлачи.

kết quả go88 go88 play fun hướng dẫn tải go88 về iphone

tại sunwin88