Спорт

Чеферин: Стопирањето на Супер лигата моја најголема победа

Стопирањето на проектот Супер лига е мојата најголема победа откако сум на чело на Европската фудбалска асоцијација, (УЕФА), изјави денеска нејзиниот претседател Александар Чеферин во интервју за словенечките медиуми.

– Покрај сите предизвици со кои УЕФА се соочуваше изминатите две години, најважно од сè, според мене, е тоа што лани во рок од два-три дена успеавме да ја спречиме оваа безумна идеја таканаречена Супер лига, која ќе значеше целосно уништување на фудбалот и крај на европскиот спорт, изјави Чеферин.

УЕФА претходно оваа недела на Конгресот во Виена усвои реформи во системот на натпреварување на Лигата на шампиони почнувајќи од 2024 година, со што, според мислењето на Чеферин, проектот Супер лига и дефинитивно е мртов.

– Ова е последната шајка во ковчегот. Ковчегот одамна беше подготвен, но сега само моравме целосно да го затвориме, сликовито ја илустрираше Чеферин важноста на одлуката донесена на Конгресот на УЕФА во Виена.

anime stream. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch So I'm a Spider, So What?

ani watch BANANA FISH

AniWatch Boruto: Naruto Next Generations Episode 245

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

Black Clover (Dub) Episode 169