September 21, 2019 21:53
Македонија

Честитка од Помпео по повод Денот на независноста

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го честиташе Денот на независноста на Република Северна Македонија и изрази поддршка за евроатлантските интеграции.

-Во име на Владата на САД и американскиот народ, упатувам честитки честитам на народот во Република Северна Македонија по повод 28 години независност, наведува Мајк Помпео во честитката, соопштено е од Стејт департментот.

Тој го поздравува како историски Договорот од Преспа со Грција и ги поддржува настојувањата на Северна Македонија да се приклучат кон НАТО и ЕУ.

-Вашата постојана посветеност на демократските принципи и владеење на правото придонесуваат не само на иднината на Република Северна Македонија, туку и мирот и безбедноста во регионот. Се радуваме што ќе ве дочекаме вас како наша 30-та членка во НАТО, наведува Помпео.

Нови вести

Колони возила и попладнево на Табановце, се чека до 45 минути за влез и излез

Igor

Сопругата на Пендаровски на одбележувањето на светскиот ден на Алцхајмерова болест

Igor

Мицкоски во Неготино: Доаѓа обнова за Македонија и доаѓаат решенија за проблемите на земјоделците

Igor