January 21, 2022 21:55
Македонија

Чакаровски: Наше е да работиме, нивно е да најдат средства за плата

Машинскиот персонал повторно штрајкува поради неисплатен втор дел од октомвриската плата. Директорот Аднан Азизи наредил медиумите да не влегуваат во МЖ за време на штрајк. Веќе петти ден железничкиот сообраќај е во прекин.

-За проблемот со неисплаќањето на платите треба да каже менаџментот. Наше е да работиме, нивно е да најдат средства да ни исплатат плата. Нивното објаснување е дека нема пари. Или немаме работа или имаме преврабтеност. Ние знаеме дека нашето сме го изработиле, вели Душко Чакаровски, претседател на Независниот синдикат на машинскиот персонал во Железницата – Транспорт.

Тој вели дека економското работење е на менаџментот и дека факт е дека има штети. Но, возовите стојат и по граница затоа што државата нема локомотиви. Огледало на државата е железницата, дециден е синдикалецот.

-Овде треба да дојде домаќин човек што ќе работи како што треба, а не партиски луѓе. Тој шт ќе дојде да обезбеди средства за работа и локомотиви, а ние сме тука да работиме, вели тој.

anime streaming. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

gogoanimeio Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

GoGoAnime How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom Episode 6

Attack on Titan Final Season (Dub)

GoGoAnime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

Boruto: Naruto Next Generations