June 27, 2022 21:55
Спорт

Чави: Немавме пари за да го доведеме Халанд

Maнчестер Сити вчера го потврди трансферот на Ерлинг Халанд кој ќе се приклучи на тимот после завршувањето на сезоната.

Борусија Дортмунд од трансферот на Норвежанецот ќе добие околу 75 милиони евра колку што изнесуваше клазулата на напаѓачот. Халанд во Сити ќе потпише договор на пет години, а според најавите ќе биде и најплатениот фудбалер во англиското првенство.

Пред да премине во Манчестер Сити Халанд се поврзуваше и со Барселона меѓутоа потоа се одлучи за клубот каде што во минатото настапуваше неговиот татко. Тренерот на Барселона, Чави Ернандез го коментираше овој трансфер и призна дека Барселона немала пари за да го доведе Халанд.

„Сите знаат дека Барселона е во фаза на опоравување од тешка финансиска криза. Од финансиски причини не можевме да го доведеме Халанд. Во иднина му посакувам се најдобро“, истакна Чави.

Go88 cho Android - Tải về APK Go88 - Tải Go88 Thiên đường Game Bài Đổi Thưởng lớn nhất go88 rút tiền

danh bai sunwin sunwin bảo trì chơi sunwin có bị bắt không