Спорт

Црногорците тргнаа храбро, но Французите беа пресилни

Во третиот натпревар од денешната програма на Европското првенство, репрезентацијата на Франција со 36:27 ја совлада Црна Гора.

Црногорските ракометари немаа сила за ново изненадување на ЕП 2022 во Унгарија и Словачка,иако почнаа храбро и одлично му парираа на големиот фаворит. За тоа говори водството во неколку наврати и изедначениот резултат 11-11 пред крајот на првото полувреме. Но, тогаш „галските петли“ како да се налутија, па со четири голови во низа првпат резултатски се одлепија (15-11) и го најавија конечниот исход. Второто полувреме беше само рутинско одработување на задачата од страна на Французите, кои пред крајот во неколку наврати имаа и двоцифрено водство.

Дика Мем беше најефикасен кај „триколорите“ со седум голови, а истиот учинок го имаше и Милош Вујовиќ кај поразените.

Французите со овие бодови направија значаен чекор во трката за пласман во полуфиналето, моментно во групата „1“ води Данска со осум бодови која веќе е во следната фаза, следуваат Франција со шест и Исланд со четири бодови. Хрватите, Црногорците и Холанѓаните кои имаат по два бодови се веќе елиминирани од трката за полуфиналето.

Во последните мечеви закажани за в среда Франција игра против Данска, а Исланд се соочува со Црна Гора. Доколку Франција победи или ремизира, таа оди во полуфиналето без разлика каков ќе биде резултатот на Исланѓаните.

Доколку Исланд победи, а Франција загуби, тогаш составот на Гудмундсон ќе се најде во борбата за медалите. Доколку загубат и Исланд и Франција, во следната фаза ќе патуваат „триколорите“.

anime stream. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime biz Hunter x Hunter (2011) (Dub)

watch anime online 4Anime How NOT to Summon a Demon Lord Ω

Attack on Titan Season 2 Episode 9

4Anime My Hero Academia Season 5 Episode 22

watch anime free Dragon Ball Super (Dub)