September 25, 2021 03:14
Скопје

Црвениот крст на град Скопје и општинските организации утре ќе го одбележат Светскиот ден на Првата помош

Црвениот крст на град Скопје и општинските организации на Црвен крст на територија на град Скопје со координирани активности ќе го одбележат Светскиот ден на Првата помош под мотото „Биди херој во твоето училиште“.

Од Црвениот крст соопштија дека како дел од планираните активност, а во насока на зачувување на здравјето и безбедноста на учениците и наставниот кадар, ќе донираат наменски опремени ранци со санитетски материјали и останата опрема за укажување прва помош за 31 средно училиште на територија на градот Скопје. Во секое училиште ќе биде обучена екипа за правилно и навремено укажување на прва помош, а едукациите ќе бидат контунирани во текот на целата година. Обуката ќе се реализира во координација со Општинската организација на Црвен крст на чија територија се наоѓа училиштето.

Доделувањето на ранците, прирачниците и елечињата ќе се реализира утре во паркот „Жена борец“ во Скопје. За време на настанот екипи од Црвен крст ќе демонстрираат прва помош пред присутните граѓани. Знаењата и вештините за укажување прва помош треба да бидат дел од сечие секојдневие, бидејќи се применуваат во секој сегмент во животот. Во оваа насока подеднакво се важни едукациите по прва помош за учениците од средните училишта, кои ќе можат на своите соученици во случај на итност да им дадат прва помош, стои во соопштението.

Website https://animeheaven.pro: Watch Knights of the Zodiac: Saint Seiya (Dub) animeheaven Episode 12 boruto anime heaven

ANIMEFLIX: Yatogame-chan Kansatsu Nikki anime episode 12 online free at https://animeflix.nl animeflix hunter x hunter 2011

Kamen Rider Den-O: Imagin Anime (https://wcostream.cc/m/QwQO) Episode 10

Website https://animekisa.in: Watch La corda d'oro: Blue♪Sky animekisa Episode 12 anime sites

Metooo: https://www.metooo.io/u/gogoanimelol

Bit: https://bit.ly/gogoanimelol