June 26, 2022 00:49
Свет

Црвениот крст ги регистрира евакуирани украинската војници од Азовстал

Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) почна да попишува стотици воени заробеници од опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол, Украина, соопшти организацијата. Постапката за потрагата по борците кои го напуштија металуршкиот комплекс, вклучувајќи ги и ранетите, започна во вторникот.

МКЦК собира податоци од поединци за да ја следи судбината на заробениците. Во исто време, руското Министерство за одбрана објави дека 771 украински борец од Азовстал се предале во последните 24 часа, со што бројот на заробеници од понеделникот достигна 1.730.

Според истиот извор, меѓу заробените има и 80 ранети. Стотици украински борци се предадоа и ги напуштија подземните коридори и челични бункери.

Москва и Киев дадоа различни бројки за заробениците.

dang nhap go88 go88 ông già noel bản hack go88

https://sunwin.fan/