August 5, 2021 03:52
Спорт

Циципас: Не знам што правеше Ѓоковиќ, но од соблекувалната излезе сосема друг човек

Стефанос Циципас освои два сета против Новак Ѓоковиќ, но и тоа не беше доволно да го освои првиот грен-слем во кариерата.

Грчкиот тенисер стигна најдалеку досега и го забележа првото финале на Ролан Гарос, но на крајот загуби со 3:2 по големиот пресврт на српскиот ривал.

-Одличен натпревар и голема борба. Направив одлични резултати, за прв пат играв во финалето на Грен слем и можам да бидам задоволен. Новак е голем шампион! Тој беше инспирација во текот на целата моја кариера. Ако го направам барем половина од што тој го постигна ќе бидам пресреќен, рече Гркот.

Иако му честиташе и му упати многу комплименти на противникот, на прес-конференцијата по финалето Циципас на интересен начин го коментирал заминувањето на Ѓоковиќ во соблекувалната.

– Го напушти теренот на 0:2, не знам што се случуваше таму, но се врати како друг човек.Не знам, немам идеја, играше многу подобро, не ми даваше веќе простор, физички, антиципација, движење по теренот, се изгледаше посвежо и подобро од дотогаш. Одеднаш почна да ми ја чита играта подобро, – изјавил Циципас.

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD. Watch This Boy Caught A Merman (Dub) Episode Full

4Anime Watch anime online, English anime online HD. Durarara!! Specials (https://4anime.biz/m/YjEz) Episode 2

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Peeping Life: The Perfect Evolution Episode Full

KissAnime Bitly: https://bit.ly/3x6cyd2