November 21, 2019 00:14
Балкан

Ципрас: Овие не се моменти за собирање политички поени

Преку официјалниот Твитер профил, поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас изрази сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики, истакна дека несреќата не треба да се користи за собирање политички поени и посочи на влијанието и последиците од климатските промени, јави дописничката на МИА од Атина.

– Сакам да изразам длабоко сочувство за луѓето што загинаа на Халкидики како и целосна поддршка за повредените и погодените. Овие моменти не се за политичко искористување. Барем јас никогаш нема да го сторам тоа. Но, се моменти за длабоко замислување и одново размислување. Колку и да сакаме да го истераме или да го игнорираме, климатските промени и последиците од нив се присутни и не помага да затвораме очи пред тоа. Незапирливиот развој и се заканува на планетата, им се заканува на нашите животи. Колку побргу го сфатиме тоа, толку подобро ќе се заштитиме. Но, да имаме предвид дека се потребни радикални промени, а не половични мерки, напиша на Твитер поранешниот грчкиот премиер.

Нови вести

СИРИЗА: Владата ги претвора островите во затвори за барателите на азил

Filip

НАТО ја прифаќа Програмата за реформи на БиХ што не го менува Акцискиот план за членство

Filip

Министерството за цивилна заштита на Грција побара за 15 дена да се испразнат нелегално окупираните објекти

Filip