June 18, 2019 17:21
Свет

Центристите во ЕУ ќе ги загубат европратеничките места за сметка на евроскептиците, Русија повторно обвинета за мешање

Антиестаблишментските партии во ЕУ се подготвуваат да блеснат за време на изборите за Европскиот парламент следниот месец,но, некои го гледаат нивниот подем како доказ за успешното мешање од страна на Русија, пренесува РТ.

Борбата за понудените 750 пратенички места во Европскиот парламент ќе почне во мај, а разни антиестаблишментски сили од двете страни од политичкиот спектар влегуваат во сојузи за да ги освојат мандатитре кои во моментот се во рацете на центристите.

Конфузијата дополнително ја зголемува Велика Британија, која ќе учествува на изборите и покрај наводно напорно работење за напуштање на ЕУ.

Но, за некои европски и меѓународни официјални претставници, се чини дека проблемот е наводно тоа што Русија тајно да ги поддржува евроскептиците – а не судирите меѓу политичките елити и луѓетото што треба да ги претставуваат.

Обвинувањето на кремљските „тролови“ за неизбежниот изборен неуспех без нудење на докази, се разбира, е толку привлечно во Европа во 2019 година како што беше во 2016 година во САД, посочува РТ.

Нови вести

Меркел: Конфликтната ситуација со Иран треба да се реши на мирен начин

Filip

Земјотрес во Јапонија, има опасност од цунами

Filip

Канцеларијата за човекови права на ОН бара истрага за смртта на Морси

Filip