October 18, 2021 16:57
Македонија

Царовска: Ќе се разгледува содржината на учебникот по македонски јазик за четврто одделение

Министерката за боразование и наука, Мила Царовска, во вечерашното гостување во „360 степени“ зборуваше и за реакциите за учебникот по македонски јазик за четврто одделение за кој имаше забелешки дека несоодветно го третира семејството.

Царовска кажа дека авторката на учебникот и рецензентите ќе ги разгледаат забелешките и донесат одлука дали тој ќе се промени.

„Добив информација дека авторката и рецензентите заендички ќе ги преразгледаат забелешките согласно реакциите на јавноста, иако тие во прв наврат посочуваат дека тоа се реални ситуации од животот кај некои семејства и дека децата треба да имаат увид и во такви ситуации. Рецензентите, Бирото за развој на образованието и авторката заеднички ќе утврдат што од тој текст ќе остане или нема да остане“, рече Царовска.

Таа додаде дека како Министерство ги следат сите забелешки и реакции и постапуваат по истите.

https://animebee.to stream anime online

Watch anime online for free at ANIMEFLIX animeflix detective conan

AnimeDao: The Swiss Family Robinson: Flone of the Mysterious Island anime episode 50 online free at https://animedao.nl i want to eat your pancreas animedao

AnimeTV: His and Her Circumstances anime episode 26 online free at https://animetv.cc top anime tv shows

Littlegolem: https://littlegolem.net/jsp/info/player.jsp?plid=148455

Dribbble: https://dribbble.com/gogoanimebe/about