June 13, 2021 01:11
Македонија

Царовска за реформите во основното образование: Да создадеме граѓани што ќе размислуваат логички и критички

Од Министерството за образование информираат дека почнала со работа групата што ќе ги прави реформите на основното образование.

Министерката Мила Царовска денеска го одржала првиот состанок со претставниците на групата во која се вклучени вработени од Биро за развој на образованието, универзитетски професори, наставници од основно образование, УНИЦЕФ и Македонскиот центар за граѓанско образование.

„Планот е да создадеме образование достапно на сите, образование што ќе создава граѓани што ќе размислуваат логички и критички и ќе донесуваат заклучоци базирани на факти и анализи. Во фокусот на реформата ќе бидат учениците, како и наставниците, кои треба да бидат поддршка во учењето на децата“, истакнала Царовска.

4Anime 4anime anime: Watch Your Lie in April Episode 10 (https://4anime.biz/m/YZ0/ep-10)

WCOStream we bare bears wcostream: Watch Black Clover (Dub) Episode 118 (https://wcostream.cc/m/WdLr/ep-118)