September 20, 2021 21:51
Свет

Хјуман рајтс воч: Израелските злосторства очевидни во војната во Газа

Организацијата за човекови права Хјуман рајтс воч ја обвини денеска израелската армија за извршување напади кои „очевидно претставуваат воени злосторства” за време на 11-дневната војна во мај против припадниците на движењето Хамас.

Меѓународната организација со седиште во Њујорк дојде до таков заклучок истражувајќи три израелски воздушни напади во кои загинаа 62 цивила, нагласувајќи дека „во близина нема очевидни воени цели”. Извештајот исто така ги обвинува палестинските екстремисти за воени злосторства поради истрелување на повеќе од 4.000 ракети и минофрлачки гранати кон израелските населби, а ваквите инциденти „ја нарушуваат забраната за намерни и случајни напади врз цивили”.

Во фокус на извештајот се израелските акции за време на судирите, а ХРВ најави дека следниот месец ќе ги објави одвоено резултатите од истрагата за нападот на исламистички Хамас во Газа и други палестински организации.

– Израелските сили извршија напади во мај во Газа кои уништија цели семејства, истакна директорот на ХРВ, Гери Симпсон, одговорен за кризи и конфликти.

Според него, „фактот дека Израел не е подготвен за сериозна истрага за наводни злосторства и палестинските ракетни напади врз цивилни области, ја нагласува важноста на истрагата што ја започнаа двете страни во Меѓународниот кривичен суд (МКС)”.

AnimeKisa: Rocket Girls anime episode 12 online free at https://animekisa.in animekisa

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Shin Atashin'chi (https://4anime.biz/m/nW6) Episode 26

Website https://gogoanime.be: Watch Fight Ippatsu! Juuden-chan!! Specials gogoanime Episode 6 gogoanime 19

Woddal: https://www.woddal.com/gogoanimebe

Evensi: https://www.evensi.com/profile/gogoanimebe/3586508/savethedate/