October 17, 2021 18:39
Балкан

Хрватска и Словенија изминатите 24 часа бележат над илјада заразени со корнавирусот

Во Хрватска изминатите 24 часа како последица од коронавирусот починале 24 пациенти, а од направените 9.777 тестови инфекцијата е присутна кај 1.037 лице, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита во Загреб. Активни случаи на заразени од коронавирусот има 7.464, од кои на болничко лекување се 689 пациенти, од кои 88 се приклучени на респираторни машини.

До 20 септември една доза вакцина  има примено 1.785.666 лица, а со две дози се 1.674.087 лица.

Во Словенија во последните 24 часа вирусот Ковид 19 е детектиран кај 1.308 лица, а три лица ја загубиле битката со оваа инфекција. По подолго време бројката на пациенти кои се на интензивна нега ја надмина 100 лица.

Од 5.728 направени тестирања 23 одсто се позиитвни, а моменталната бројка на активни случаи е 13.645 соопшти Институтот за јавно здравје.

Во болниците има 378 ковид пациенти, од кои 102 се на интензивна нега. Во изминатите две недели во земјата на 100.000 граѓани имаат зголемен број на инфицирани што изнесува 644 случаии. Со две дози се вакцинирани 46,1 одсто од вкупното население, а од овој процент 54,8 одсто се возрасни граѓани.

Според провладиниот портал Siol.si, полоша стапка на имунизација од Словенија според податоците од Европскиот центар за контрола на болести (ЕЦДЦ) имаат само Хрватска, Летонија, Словачка, Романија и Бугарија.

Animepahe: Code:Breaker anime episode 13 online free at https://animepahe.cc english dubbed anime

Recorder and Randsell Re (https://animetv.cc/m/4eEk) Episode 13

AnimeKisa: Black Bullet: Tenchuu*Girls anime episode Full-Raw online free at https://animekisa.in watch anime online

Website https://animefreak.ws: Watch The Founder of Diabolism Q animefreak Episode 30 vinland saga animefreak

Drive google: https://drive.google.com/file/d/1vLeW50p_4apsyQb5-FiZB8jcR8s0cgDB/

Godry co: https://www.godry.co.uk/members/status/show?id=16170284%3AStatus%3A6048194