September 24, 2021 09:06
Балкан Свет

Хрватите наскоро ќе патуваат без визи во САД

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен предложил Хрватска да влезе во програмата за безвизен режим со САД. Како што објаснува Блинкен во објава на Твитер, овој чекор, кој значи патување без визи за хрватските граѓани, е направен затоа што е препознаен „огромниот хрватски напредок во исполнувањето на строгите стандарди за земјите учеснички во програмата“.

Блинкен додаде дека се радува на уште посилни односи меѓу САД и Хрватска.

Реагирајќи на објавата на Бликен, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ рече дека хрватските граѓани, кои ќе можат без пречки да патуваат во САД, ќе имаат најголема корист од укинувањето на визите.

-Го потврдуваме партнерството меѓу Хрватска и САД и со нетрпение очекуваме понатамошен развој на економската соработка и деловните врски, возврати Пленковиќ на Твитер.

AnimeBee Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

4Anime Watch english anime Online in HD for FREE

Watch Anime on Ads-free Website Animekisa

Website https://gogoanime.be: Watch Holo Graffiti gogoanime Episode 110 fruits basket gogoanime

Blogfreely: https://blogfreely.net/animefreakws/animefreak

Vhearts: https://vhearts.net/animefreakws